Akcja edukacyjna dla Ciebie

Wyższy poziom kompetencji kluczowych oraz indywidualizacja podejścia do uczniów



Styczniowe spotkania z biologią

Powłoka ciała

Nasza grupa projektowa podczas styczniowych spotkań zgłębiała tajemnice ludzkiego ciała. Zajęcia rozpoczęliśmy od omówienia budowy skóry człowieka na podstawie rysunków, następnie przedstawiliśmy jej funkcje. W celu wykazania, że skóra jest narządem zmysłu, zaplanowaliśmy stosowne doświadczenia. W pierwszym z nich sprawdzaliśmy gęstość rozmieszczenia receptorów w skórze różnych części ciała. Kolejnym wykazaliśmy, że receptory ciepła i zimna wykazują zdolność adaptacji do temperatury otoczenia. W tym celu młodzież naszego koła trzymała dłonie w ciepłej i zimnej wodzie, mierząc przy tym czas za pomocą stoperów. Następnie wyszukiwaliśmy informacje dotyczące najczęstszych chorób skóry, przypomnieliśmy także zasady postępowania w przypadku trądziku młodzieńczego. Na zakończenie naszego spotkania omówiliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku oparzeń i odmrożeń. Przypomnieliśmy sobie regułę dziewiątek, stosowaną do oceny rozległości powierzchni oparzonej. W trakcie zajęć młodzież ćwiczyła umiejętność planowania doświadczeń, dokonywania obserwacji i wyciągania prawidłowych wniosków.

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka



Aparat ruchu

Kolejnym tematem naszego styczniowego spotkania był układ ruchu człowieka. Przypomnieliśmy sobie podstawowe wiadomości dotyczące budowy czaszki, kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy i kończyn. Następnie przyjrzeliśmy się z bliska kości udowej na przekroju oraz rozpoznawaliśmy tkankę kostną zbitą i gąbczastą. W celu określenia roli składników chemicznych budujących kości wykonaliśmy także doświadczenie, wkładając kość z kurczaka do słoika z octem. W wyniku jego działania kość stała się giętka i elastyczna, gdyż składniki mineralne zostały w nim rozpuszczone. Następnie na podstawie zdjęć rentgenowskich omówiliśmy urazy kończyn oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Nasze spotkanie zakończyliśmy konkursem na najlepszego znawcę kości ludzkiego ciała, który obejmował wskazywanie ich na szkielecie i podawanie nazw anatomicznych. Jego celem było rozwijanie umiejętności wykorzystania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. Dzięki tym zajęciom młodzież nauczyła się lokalizowania kości w swoim ciele

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka



Poznajemy zasady oznaczania roślin.

Podczas ostatniego marcowego spotkania naszego koła poznawaliśmy zasady oznaczania roślin. Umiejętność ta jest wysoko ceniona i ma duże znaczenie praktyczne w rozpoznawaniu różnych gatunków drzew, krzewów oraz roślin zielnych. Do prawidłowego ich oznaczenia niezbędne są podstawy botaniki, wiadomości z zakresu morfologii roślin oraz ich systematyki. W trakcie zajęć terenowych niezbędna jest szczegółowa obserwacja ich budowy, wykorzystanie informacji dotyczących morfologii korzenia, pędu, liści i kwiatów. W trakcie naszych zajęć korzystaliśmy z prostych kluczy do oznaczania drzew liściastych i iglastych. Dzięki nim młodzież nauczyła się analizowania ułożenia liści, ich kształtu i rodzaju unerwienia. Przy oznaczaniu drzew iglastych w terenie uczniowie brali pod uwagę: ilość igieł w pęczkach, ich długość, kształt oraz rodzaj zakończenia.

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka



Wiktoria Rajda finalistką Małopolskiego Konkursu Biologicznego

W tym roku tematem konkursu dla uczniów szkół podstawowych było życie człowieka na różnych poziomach organizacji. Wszystkich uczestników obowiązywała wiedza i umiejętności określone w podstawie programowej z biologii dla III i IV etapu edukacyjnego na poziomie rozszerzonym, ponadto treści zawarte w literaturze konkursu dotyczące budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, a także zachodzących w nim procesów fizjologicznych. Szczególny nacisk położono na praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu genetyki i biotechnologii oraz znajomość zagadnień z ekologii.

Podczas pisania testów uczestnicy rozwiązywali zadania oparte na pracy z tekstem źródłowym oraz odczytywali, analizowali i interpretowali informacje ze schematów, tabel, wykresów. W tegorocznej edycji konkursu położono duży nacisk na praktyczny aspekt nauk biologicznych, uczniowie przystępujący do etapu wojewódzkiego musieli wykazać się umiejętnością planowania doświadczeń, formułowania problemów badawczych i hipotez, ich weryfikowania oraz wyciągania prawidłowych wniosków. Tylko dwie osoby z naszego rejonu zakwalifikowały się do ostatniego etapu Małopolskiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół podstawowych. Cieszymy się, że nasza Wiktoria była jedną z nich oraz gratulujemy jej uzyskania tytułu FINALISTKI!

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka



Wiosenne wycieczki przyrodnicze
Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu

Znana miejscowość uzdrowiskowa jest wspaniałym miejscem nie tylko na wypoczynek, ale też na edukację przyrodniczą w naturze. Położony tutaj leśny park daje możliwość podziwiania, karmienia i bezpośredniego kontaktu z żyjącymi wśród starodrzewia bukowego dzikimi zwierzętami. Daniele, alpaki i kozy przemieszczają się swobodnie na terenie parku, natomiast w zagrodach można zobaczyć żubry, jenoty, muflony, sarny, dziki i świnki wietnamskie. Niektórzy z naszej grupy projektowej po raz pierwszy widzieli muła, będącego ciekawym przykładem mieszańca międzygatunkowego. Jednak największą atrakcją parku są pokazy lotów ptaków drapieżnych, podczas których zachwycaliśmy się ich swobodnym szybowaniem nad naszymi głowami. Wykwalifikowani sokolnicy zaprezentowali nam loty bielika amerykańskiego, orła przedniego i najszybszego zwierzęcia na świecie – sokoła wędrownego. Jest to ptak od wieków wykorzystywany w sokolnictwie, bardzo ceniony przede wszystkim za odwagę i silną pasję łowiecką.

W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej wzięliśmy udział w kolejnym pokazie, w trakcie którego zaprezentowano nam: płomykówkę, szlarogłówkę północną oraz puchacza wirginijskiego. Wspaniałym uzupełnieniem tej niecodziennej lekcji biologii było zapoznanie się z rozmieszczonymi na ścieżkach planszami edukacyjnymi i poglądowymi.

W trakcie pobytu na terenie parku uczestnicy projektu poznawali ekosystem lasu i rozwijali umiejętności praktyczne: rozpoznawania wybranych gatunków roślin i zwierząt, obserwacji lotów ptaków drapieżnych za pomocą lornetek oraz orientowania się w terenie. Podczas realizacji programu wycieczki młodzież miała możliwość poznawania i obserwowania życia zwierząt w ich naturalnym środowisku, co pozwoliło im lepiej zrozumieć omawiane treści przyrodnicze.

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka



Wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego

W dniu 24 maja odbyła się nasza kolejna wycieczka przyrodnicza do Zakopanego, gdzie spędziliśmy niezapomniane chwile w otoczeniu pięknego wysokogórskiego krajobrazu. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do stacji PKL, skąd kolejką linową wyjechaliśmy na Gubałówkę. Kolejnym punktem programu był spacer po Krupówkach, w trakcie którego młodzież poznawała kulturę i tradycje regionu, kosztowała miejscowej kuchni i zakupiła oscypki, bez których nie powinno się wyjeżdżać z Podhala. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. W środku znajduje się kino 5D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. W trakcie zwiedzania mieliśmy możliwość oglądania dioram, czyli trójwymiarowych makiet przedstawiających ekosystem łąki i lasu. Ponadto podziwialiśmy przygotowane ekspozycje i oglądaliśmy filmy przyrodnicze, które ukazują tatrzańską przyrodę z perspektywy jej dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania zajrzeliśmy też do jaskini i słuchaliśmy, co dzieje się w tatrzańskich podziemiach. W sali odkryć czekały na nas gry komputerowe, które ułatwiają rozpoznawanie odgłosów zwierząt, uczą orientacji na mapie oraz doskonalą spostrzegawczość. Mieliśmy tutaj okazję skorzystania ze stolików interaktywnych i szuflad z eksponatami - modelami różnych elementów przyrody m.in. płazów, gadów, skał, szyszek, ptasich jaj. Kolejną atrakcją były stanowiska stereoskopowe, gdzie można było podziwiać trójwymiarowe zdjęcia otaczającej nas przyrody. Celem naszej wycieczki do Zakopanego było poznanie różnorodności biologicznej, zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym oraz uświadomienie młodzieży zagrożeń dla występujących tu ekosystemów. Podczas naszych pieszych wędrówek podziwialiśmy z bliska piękno otaczającej przyrody. Górska pogoda po raz kolejny nas zaskoczyła, krzyżując nieco nasze plany wizyty na Podhalu. Mimo to wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń, z mocnym postanowieniem ponownego odwiedzenia tego pięknego zakątka naszego kraju.

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka



Walory przyrodniczo-krajobrazowe Kotliny Żywieckiej i Międzybrodzia Bialskiego

Na cel ostatniej wycieczki przyrodniczej wybraliśmy przepiękne tereny o dużych walorach turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych. Podczas pobytu w Żywcu powtórzyliśmy wiadomości dotyczące procesu fermentacji przeprowadzanej przez drożdże. Zwiedziliśmy tutaj muzeum, będące jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W trakcie naszego pobytu w mieście młodzież oglądała unikalne pamiątki obrazujące historię browarnictwa, prezentujące surowce potrzebne do produkcji złotego trunku oraz oddające klimat dawnych czasów. Uczniowie mogli przejść między innymi po replice XIX-wiecznej uliczki, zobaczyć wystrój galicyjskiej karczmy oraz słynnej przed II wojną światową warszawskiej Restauracji Żywieckiej. Na zakończenie zwiedzania młodzież została poczęstowana sokami owocowymi, które mogła degustować w specjalnie do tego przeznaczonej sali.

Następnie wyruszyliśmy do Międzybrodzia Bialskiego, gdzie znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa. Po dotarciu na miejsce wyjechaliśmy kolejką terenową na górę Żar, by zobaczyć zbiornik górny elektrowni. Celem naszych zajęć było poznanie zasady działania elektrowni wodnej oraz zrozumienie wykorzystania energii spadku wody do wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki nim młodzież uświadomiła sobie, jak duże znaczenie mają odnawialne źródła energii w ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami. Stanowią one także ważną alternatywę dla ulegających całkowitemu wyczerpaniu zasobów przyrody, będących dotychczasowym, tradycyjnym źródłem pozyskiwania energii.

opiekun grupy: mgr Małgorzata Pławecka

















O szkole

W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego


Adres

Zespół Szkół Samorządowych
Rzyki, os. Szczęśniaki 1
34-125 Sułkowice
Tel (33) 875 15 20


O stronie

Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player