Przedszkole


Oczyszczacz powietrza w przedszkolu w Rzykach

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
Nie takie przedszkole straszne ...

opr. Katarzyna Kowala

Różnobarwny wrzesień jawi się rodzicom niestety w czarnych barwach. Najbardziej oczywiście martwią się rodzice dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola. Nie należy jednak wpadać w panikę. Zapoznając się z objawami, jakie mogą wystąpić u dziecka na początku drogi przedszkolnej warto mieć świadomość tego, co może przeżywać dziecko po to, aby mu pomóc.

Tak naprawdę wszystkie te złe odczucia są naturalna obroną malucha przed tym co nowe, nieznane i można je złagodzić.

W pierwszym dniu dzieci wraz z rodzicami są serdecznie witane przez personel i zapraszane do zwiedzania przedszkola. Mają okazję zobaczyć szatnię, kuchnię, łazienki, sale zabaw itp. Na zasadzie dobrowolności uczestniczą w zabawach lub korzystają z kącików zainteresowań: kącik plastyczny, kącik książek, przyrodniczy, zabaw i gier dydaktycznych, lalek, klocków.

W maju i w czerwcu, przy wydawaniu kart zgłoszeń dzieci, zapraszamy je do odwiedzin przedszkola w dowolnym czasie. Spotkania te stwarzają dodatkową okazję do zniwelowania progu między domem a przedszkolem.

W celu lepszej adaptacji, we wrześniu, kiedy dziecko spędza pierwsze dni w przedszkolu, rodzic może towarzyszyć dziecku w sali zajęć. Rodzic może przekazać nauczycielce informacje o dziecku, jego indywidualnych potrzebach i przyzwyczajeniach.

W przedszkolu częstą formą zajęć są wycieczki i plenery, które obejmują zarówno spacery, wyprawy przyrodnicze, wycieczki krajoznawcze. W listopadzie bieżącego roku dzieci odwiedzą Figlopark w Bielsku-Białej - baśniową krainę kulek, wiosna wyruszą szlakiem przyrodniczych odkrywców w Zagórniku, na zakończenie roku organizowana jest wspólna wyprawa z rodzicami. Dzieci bardzo lubią wspólne wyjazdy, dzień wcześniej pakując swoje małe plecaki.

Przedszkolaki uczestniczą w licznych uroczystościach przedszkolnych, jak: Andrzejki, Mikołajki, Wigilia, Dzień Babci i Dziadka, Pierwszy dzień Wiosny, Dzień Matki, Dzień Dziecka.

W naszym przedszkolu zapraszamy do współudziału w zajęciach osoby o ciekawych zawodach jak: górnik, policjant, leśnik, pielęgniarka, stolarz, malarz, pisarka, strażak. Organizujemy spotkania i wycieczki związane w wprowadzeniem dzieci do uczestnictwa w życiu społecznym jak: wycieczka na pocztę, do piekarni, straży pożarnej, zakładu krawieckiego, zakładu stolarskiego.

Organizujemy również imprezy mające na celu integrowanie społeczności lokalnej, poprzez zaproszenie dzieci nie uczęszczających do przedszkola na : Andrzejki, Mikołajki, Bal Karnawałowy, Tłusty Czwartek, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Dziecka, zajęcia otwarte.

Dzieci uczestniczą w licznych konkursach na szczeblu gminnym, zdobywając dyplomy i nagrody.

O tym "co nowego w przedszkolu" rodzice mogą dowiedzieć się z gazetki przedszkolnej "Skrzat" - wydawanej raz w miesiącu, a także wystawki fotograficznej "Z życia przedszkolaka".

Przedszkole prowadzi bliską współpracę z rodzicami, którzy pomagają nam w różny sposób. Wspólnie z nami dekorują sale, biorą udział w wycieczkach, a my zapraszamy ich na zajęcia otwarte. We wrześniu wspólnie z nauczycielką rytmiki odbyły się zabawy muzyczne z udziałem rodziców.

Staramy się stale wzbogacać swe umiejętności i kwalifikacje zawodowe przez lekturą książek, artykułów oraz studia podyplomowe.


Apel Twojego dziecka

opr. Jolanta Łysoń

 • Nie przesadzaj co do mojej uczciwości. To mnie krępuje i doprowadza do kłamania. Nie zmieniaj swych zasad postępowania ze względu na układy. To wywołuje we mnie wstręt i utratę wiary w Ciebie.
 • Nie zbywaj mnie, gdy stawiam Ci pytania, w przeciwnym wypadku zobaczysz, że przestanę Cię pytać, a informacji poszukam gdzie indziej.
 • Nigdy nie sugeruj, że Ty jesteś doskonały i nieomylny. Przeżywam zbyt wielki wstrząs, gdy widzę, że nie jesteś taki.
 • Nie mów mi, że strach i obawy są głupie. One są bardzo realne.
 • Nigdy nawet nie myśl, że usprawiedliwienie się przede mną jest poniżej Twojej godności. Uczciwe usprawiedliwianie się wzbudza we mnie nadzwyczajną serdeczność ku Tobie.
 • Nie zapominaj, że lubię eksperymentować. Nie zabraniaj mi eksperymentować, gdyż bez tego nie mogę się rozwijać.
 • Nie zapominaj jak szybko rosnę. Jest Ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę Cię, postaraj się.
 • Nie psuj mnie dając wszystko, o co Cię poproszę. Niektórymi prośbami - wystawiam Cię na próbę.
 • Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Ja to wolę, bo to daje mi poczucie bezpieczeństwa.
 • Nie pozwól mi ukształtować złych nawyków. Ufam Tobie, że Ty mi pomożesz wykryć je w zarodku.
 • Nie rób tak, abym czuł się mniejszym niż jestem. To jedynie sprawia, że postępuję, aby wydać się "dużym".
 • Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mi pomaga, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.
 • Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami. Potrzebne są również doświadczenie bolesne.
 • Nie przejmuj się zbytnio, gdy mówię: "Ja Cię nienawidzę". To nie Ciebie nienawidzę, ale Twoją władzę.
 • Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. One jednak przyciągają Twoją uwagę, której potrzebuję.
 • Nie gderaj. Jeżeli będziesz tak robił, to będę się bronił przez udawanie głuchego.
 • Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich później nie dotrzymujesz.
 • Nie zapominaj, że nie potrafię wyrazić siebie tak dobrze, jak bym chciał. Dlatego też niekiedy mijam się z prawdą.
 • Nie rób tak, abym moje pomyłki uważał za grzech. To zaburza moje odczucie wartości.


Podziękowania

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne wraz z Przedszkolakami pragną wyrazić gorące i serdeczne podziękowania za wszelką okazaną nam pomoc, wkład pracy i osobiste zaangażowanie na rzecz przedszkola.
Szczególne podziękowania składamy Paniom: Barbarze Smaza, Joannie Pękala, Katarzynie Buda – inicjatorkom akcji oraz WSZYSTKIM LUDZIOM DOBREJ WOLI, a także głównym sponsorom:
SPÓŁDZIELNI "WIZAN", OŚRODKOWI "CZARNY GROŃ", "TARTAKOWI RZYKI" za przekazane placówce wsparcie finansowo-rzeczowe. Za zebrane środki - 13 435, 60 zł - udało się zakupić: 60 krzeseł, 16 ławek, wykładzinę, 2 meblościanki, 5 regałów, 5 tablic korkowych, 2 kosze na śmieci, firany, doniczki, koszyki na zabawki, zabawki oraz puzzle, telewizor. Wszystkie zakupione rzeczy zostały przekazane oddziałom Przedszkola Publicznego w Rzykach. Dzięki Państwa pomocy i ofiarności realizacja naszych celów wychowania i kształcenia dzieci jest łatwiejsza, atrakcyjniejsza oraz przyjemniejsza.
Dziękujemy za życzliwość, zrozumienie, ofiarność i za dar serca, głęboko wierząc, że przyjazna dłoń będzie nas nadal wspierać.

O szkole

W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego


Adres

Zespół Szkół Samorządowych
Rzyki, os. Szczęśniaki 1
34-125 Sułkowice
Tel (33) 875 15 20


O stronie

Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player